Kaplumbağa ÖzellikleriKaplumbağa, Testudines takımını oluşturan çok sert ve kemiksi bir yapı içinde yaşarlar ve ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen hayvanlardır. Kaplumbağalar omurgalı hayvanlardır. Halk arasında tosbağa olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle kaplumbağalar yavaş hareket ettikleri ve sırtlarındaki kabuklarından dolayı zaman zaman hikaye ve fıkralara konu olmuşlardır.

Hareketleri yönünden ne kadar ağır ve telaşsız hayvanlarsa onların tarih boyunca gelişimi de yavaş olmuştur. Kaplumbağaların gelişimi de öteki sürüngenlerle beraber Mezozoik'in ilk dönemi olan Trias çağında olmuştur. Kaplumbağalar memeli hayvanlar, kuşlar, timsahlar ve yılanlardan önce dünyada var oluğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 200 milyon gibi bir sürede kaplumbağaların yapısında önemli bir değişiklik olmamıştır. Kaplumbağalar dünyada nesli tükenmeyen en eski hayvanlardandır. Açlığa çok dayanıklıdır. Uzun ömürlü olup ortalama 100-150 yıl kadar yaşarlar. En uzun süre yaşayan sürüngenler sınıfındadır. 

Kaplumbağalar sık sık ölümsü bir uykuya dalar. Yaşadığı çevrenin iklimine göre sıcaklık düşmeye başlayınca iyice uyuşmaya başlar. Kaplumbağaların bir kısmı kış uykusuna yatarken bir kısmı da kış uykusuna yatmadan yaşamını devam ettirmektedir.Bol güneşli kuru topraklarda kendilerine toprak altında bir delik kazarak kışı orada geçirirler. Deniz kaplumbağaların da ise çukur kazılacak bir yerde kendilerini denizin derinliklerine bırakıp yaz mevsiminin sıcak günlerinin gelmesini beklerler. 

Kaplumbağalar yaşadıkları yere ve bölgeye göre vücut yapıları aynı gibi görünse de bazı değişiklikler mevcuttur.
Kaplumbağa Özellikleri

Dünyada Antartika kıtası haricinde diğer bütün kıtalar da kaplumbağa yaşamaktadır. Amerika kıtas'ında yaşayan kaplumbağalarla Avrupa, Asya, Avustralya ve Afrika kıtalarındaki  yaşayan kaplumbağaların özellikleri birbirinden farklıdır.Günümüzde nesli devam etmekte olan yaklaşık 250 tür kaplumbağa türü vardır. Kaplumbağaların başı vücutlarına göre oldukça küçüktür. Ağızları bir kuşun gagasına benzemektedir. Kaplumbağalar dili kısa ve yumuşaktır.Dişlerin yerini sert ve kesici yapıda boynuzsu bir tabaka almıştır. Kaplumbağalar bu yapıyla besinlerini yakalar ve parçalarlar. Görme ve koku alma duyuları oldukça gelişmiştir.

Kaplumbağaların ayaklarının ucunda beşer tane parmakları vardır. Karada ve bataklıklarda yaşayan kaplumbağalarda parmaklar hareketlidir. Parmak uçlarında ki tırnaklar sert ve kıvrıktır. Bataklıklarda yaşayan kaplumbağalarda parmaklar birbirleriyle bir zar aracılığıyla birleşmiş küreğe benzer bir şekil almıştır. Bunlarda arka ayak parmaklarının sayısı dört tanedir. Deniz kaplumbağaların da parmaklar bitişiktir. Bu nedenle parmaklar tek başına hareketsiz olurlar. Soğuğa çok dayanıklı oldukları bilinen deniz kaplumbağalarının buzulların altında bile yüzdüğü görülmüştür.

Kaplumbağalar yumurtlama yolu ile ürerler. Dişi kaplumbağalar yaz mevsiminde yumurtlar ve yumurtalar yuvarlak şekildedir. Dişi kaplumbağalar nemli topraklarda arka ayakları ile açtığı bir çukurun içine bırakırlar. Daha sonra da yabancı hayvanlar ve insanlar almasın diye üzerini toprak ile örterler. Yaklaşık iki ay dolmadan yavru kaplumbağalar yumurtadan çıkarlar ve kendi kendilerine beslenirler.

Yayınlanma Tarihi : 11.12.2013 13:09:23

Kaplumbağa Özellikleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

7 Yorum Yapılmış "Kaplumbağa Özellikleri"

anomin

Cevap Sayısı: 0
Çok işime yaradı.Hazırlayanın emeğine sağlık...

2018-03-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

hemşire

Cevap Sayısı: 0
güzel öğretmenim çok beğendi birinci oldum teşekkürler öğretme devamını istiyor lütfen yapın

2014-12-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

ARDA

Cevap Sayısı: 0
kaplumbağalar çok komiklerdir ve çok da kaka yaparlar üzgünüm kaka yazdığım için

2014-06-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

necmi

Cevap Sayısı: 0
Ben kisa istiyordum ama yinede begendim

2014-05-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

aysenur

Cevap Sayısı: 0
bencede ben size katılıyorum çok güzel yazmış sınız çok işme yaradı

2014-03-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

sude

Cevap Sayısı: 0
kısa yazmamışsınız bide güzel fazla beğemmedim öğretmenim bide.

2013-03-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Kaplumbağa Özellikleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Kaplumbağa Özellikleri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Kaplumbağa, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018