Kaplumbağa Üreme
20 Temmuz 2024

Kaplumbağa Üreme


Kaplumbağalar, diğer sürüngenler gibi yumurta aracılığıyla ürerler. Kaplumbağalar, çoğalabilmek için yumurtalarını güvenli ve gizli bir yere bırakırlar. Yumurtladıktan yaklaşık 2 ila 3 ay sonra yavrular yumurtadan çıkarlar. Tüm kaplumbağalar, yumurtalarını toprağa gömerler. Hem kara hem de tatlı su kaplumbağaları, yumurtalarını bırakacakları güvenli bir yer ararlar ve bulduklarında yumurtalarını toprağa gömüp üzerini kapatırlar. Bir kaplumbağa ortalama 12 yumurta bırakır, ancak bu yavrulardan sadece 2 veya 3 tanesi hayatta kalır. Birçok yavru, yabani kuşlara yem olurken bazıları da hayatta kalmayı başaramaz. Ancak hayatta kalan kaplumbağalar yaklaşık 200 yıl kadar yaşayabilirler.

Su Kaplumbağaları

Su kaplumbağaları, ömürlerinin çoğunu denizde geçirirler. Bu nedenle, yumurtlamak için güvenli buldukları yerlere karaya çıkarlar ve toprağı kazarlar. Kaplumbağalar, genellikle gece vakti güvenli buldukları yerlere gider ve yumurtalarını bırakırlar. Caretta caretta adıyla bilinen ve nesli tehlike altında olan su kaplumbağası, Türkiye'de Akdeniz Bölgesi'nde bulunan Dalyan kasabasına yumurtalarını bırakmaktadır.

Kara Kaplumbağaları

Kara kaplumbağaları ise yavrularını genellikle bir kaya dibine koyar ve üzerini toprakla örterler. Evde beslenen kara kaplumbağalarının çiftleşmesi oldukça zordur. Ancak doğal ortamlarında bulunan kara kaplumbağaları, Nisan ve Mayıs aylarında çiftleşirler. Bir kara kaplumbağası, çiftleştikten sonra 4 yıl boyunca döllenmiş yumurta taşıyabilir, yani spermi bu süre boyunca saklayabilir. Sıcak havayı çok sevdikleri için, bu hayvanlar sıcak havalarda doğum yaparlar.

Kaplumbağa Yumurtaları

Kaplumbağalar, yumurta ile ürediği için birçok kaplumbağa türünün yumurtası 2-3 santimetre büyüklüğündedir. Günümüzde yaşayan ve soyunu hala devam ettiren 250'nin üzerinde kaplumbağa türü bulunmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mahmut

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Kaplumbağalar çiftleşmez. Ama yumurtayı nasıl döller bilin bakalım...

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Yanlış bilgi! Kaplumbağalar çiftleşir ve yumurtaları dişi kaplumbağanın içinde döllenir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kaplumbağa

Kaplumbağa

Editörün Seçtiği

Kaplumbağa Üreme

Kaplumbağa Üreme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Su Kaplumbağası Türleri ve Özellikleri

Su Kaplumbağası Türleri ve Özellikleri

Rüyada Kaplumbağa Görmek

Rüyada Kaplumbağa Görmek

Dünyanın En Büyük Kaplumbağası

Dünyanın En Büyük Kaplumbağası

Kaplumbağa İsimleri

Kaplumbağa İsimleri

Su Kaplumbağası Ne Yer

Su Kaplumbağası Ne Yer