Karetta Karetta Kaplumbağaları
20 Temmuz 2024

Karetta Karetta Kaplumbağaları


Karetta karetta kaplumbağaları, Sini kaplumbağası olarak da bilinen bir tür deniz kaplumbağasıdır. Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarının ılıman ve tropikal sularında, özellikle kıyıya yakın kesimlerde bulunurlar. Ortalama 47-62 yıl arasında yaşarlar. Kabukları kahverengi, derisi ise sarımsı renktedir. Bacakları yüzmeye elverişli biçimde kürek şeklini almıştır ve dış kenarlarında en fazla iki tırnak bulunur. Yumurtadan yeni çıkmış bir caretta caretta, 20 saat boyunca durmaksızın yüzebilir. Büyük kalın kafaları, geniş ve kısa boyları vardır. Dişleri yoktur ancak kuvvetli ve büyük bir ağız yapısına sahiptirler. İri ve hızlı oldukları için doğal yaşamda düşmanları azdır.

Fiziksel Özellikler

Karetta karettaların boyları 115 ile 150 cm arasında olup, kiloları 70 ile 90 arasındadır. Yapılan araştırmalar sonucu 70 yıl yaşadıkları tespit edilmiştir. Başları büyük ve üçgen biçimindedir. Dişleri yoktur ancak kuvvetli ve büyük bir ağız yapısı ile testere gibi bir damak yapısına sahiptirler. İri ve hızlı oldukları için doğal yaşamda düşmanları azdır. Cinsiyetleri kuluçka dönemindeki yumurtaların bırakıldığı kumun sıcaklığına bağlıdır. Erkek ve dişi cinsi birbirinden ayırmak zordur; ergin olmadan cinsiyet ayrımı yapılamaz. Erkeklerin kuyrukları dişilere göre daha uzun ve kalındır ayrıca erkeklerin ön ayak tırnakları dişilere göre daha uzun ve kalındır.

Beslenme ve Yaşam Alanları

Karetta karettalar etoburdur ve sünger, atnalı yengeçler ve istiridye ile beslenirler. Koloniler halinde yaşarlar. Solunumu için gereken oksijeni havadan almalarına rağmen uzun süre su altında kalabilirler. Normal şartlarda denizden karaya çıkmazlar. Yalnızca dişiler, uygun yumurtlama bölgesi bulduklarında 1-2 saatliğine denizden karaya çıkar ve kuma çukur açarak yumurtalarını içine gömerler. Erkekler denizi terk etmezler. Cinsel olgunluğa kabukları 50 santimetreyi geçtiğinde ulaşırlar.

Üreme ve Kuluçka Dönemi

Çiftleşme dönemi sırasında bir çok erkekle çiftleşebilen dişiler, birkaç ay boyunca sperm biriktirerek genetik çeşitliliği sağlarlar. Karetta karettalar, Kuzey Yarımküre'de Mayıs-Ağustos aylarında, Güney Yarımküre'de Ekim-Mart aylarında yuva yaparlar. Her dişi yumurtlama döneminde ortalama 2 kere yuva yapar. Dişi karetta karettalar, yuva yapacakları yeri seçerken dış etkenlere karşı hassas davranırlar. Örneğin, insan veya suni aydınlatmanın varlığı durumunda karadan yumurtlama yapmadan denize dönebilirler. Normalde 2-3 yılda bir yumurtlama yaparlar. Tenis topu büyüklüğündeki yumurtalarını arka ayaklarını kullanarak açtıkları çukurlara gömerler. Yuvalar ortalama 40-50 cm derinliğinde açılır.

Yavru Karetta Karettalar

Karetta karettalar, hem hangi çukurda olduğu belli olmasın diye çeşitli çukurlar açabilirler hem de nem oranını kontrol ederek en uygun yeri seçerler. Bir defada ortalama 100 yumurta bırakırlar. Bir kerede 162 yumurta bırakabilen karetta karettalara da rastlanmıştır. Dişiler 13 günlük aralarla kuluçkaya yatarlar. Yumurtlama süreci çok sıkıntılı geçtiği için anne karetta karetta bu esnada gözyaşı döker. Dişiler içgüdüleriyle yavrularının dolunayda veya dolunaya yakın zamanda dünyaya gözlerini açmalarını hesap ederek kumsala çıkarlar. Yavrular, iki aylık kuluçka döneminden sonra 26 saat kumun altında hareketsiz kalıp gece vakti yumurtadan çıkıp denizdeki ışığa doğru yol alırlar. Eğer o esnada başka ışık varsa yönlerini şaşırmalarına ve ölmelerine sebep olur. Dişi yavrular 32 derecede, erkek yavrular ise 28,5 derecede yumurtadan çıkarlar. Araştırmalara göre karetta karettalar, yumurtalarını ya doğdukları ya da ona en yakın sahillere bırakır. Sırf bu sebepten yuva yapacağı yere gitmek için millerce mesafe yüzdükleri bilinir. Uzun mesafelere göç ettiği bilinen karetta karettaların yön bulma duygularının gelişmiş olduğu araştırmalar sonucu bulunmuştur.

Yuvalama Alanları ve Türkiye'deki Durum

En sık görüldükleri yuvalama alanları Umman'daki Masirah Adası'dır. Akdeniz Bölgesi'nde Yunanistan ve Türkiye sahillerinde de yuvalarlar. Türkiye'de görüldükleri sahiller:
 • Anamur
 • Belek
 • Dalyan
 • Dalaman
 • Demirtaş
 • Ekincik
 • Fethiye
 • Göksu Deltası
 • Kumluca
 • Gazipaşa
 • Kızılot
 • Patara

Karetta karettaların nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için korunmaları büyük önem taşır. Bu nedenle, yuvalama alanlarının korunması ve insan etkisinin minimize edilmesi gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaplumbağa İsimleri

Kaplumbağa İsimleri

Kaplumbağa Özellikleri

Kaplumbağa Özellikleri

Editörün Seçtiği

Kaplumbağa Üreme

Kaplumbağa Üreme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Su Kaplumbağası Bakımı

Su Kaplumbağası Bakımı

Kaplumbağa

Kaplumbağa

Kaplumbağa Terbiyecisi

Kaplumbağa Terbiyecisi

Kaplumbağa Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaplumbağa Bakımı Nasıl Yapılır?

Su Kaplumbağası Türleri ve Özellikleri

Su Kaplumbağası Türleri ve Özellikleri